Tema

Bioenergi – till vad och hur mycket?

Hur långt räcker bioenergin i framtidens energisystem? Hur mycket får vi ut från skogar och åkermark och vad ska bioenergin användas till? Ska vi satsa på biodrivmedel eller på värme och el? Vilka styrmedel behövs för att öka användningen av biobränslen? Vilka motsättningar finns mellan ökad biobränsleproduktion och svenska miljömål? Hur går det med livsmedelsförsörjningen globalt? Och hur bra är biobränslen egentligen på att förhindra klimatförändringar? Varför kommer forskarna fram till olika resultat? Läs mer i Formas nya pocketbok ”Bioenergi – till vad och hur mycket?”.

Pocketboken presenteras klockan 12 onsdagen den 13 juni. Medverkande författare som ger sin bild och svarar på några av ovanstående frågor är:

Magnus Lindmark, Institutionen för ekonomisk historia, Umeå universitet
magnus.lindmark@ekhist.umu.se

Bengt Hillring, Institutionen för bioenergi, SLU
bengt.hillring@bioenergi.slu.se

Tomas Kåberger, Internationella institutet för industriell miljöekonomi, Lunds universitet
tomas@kaberger.se

Julia Hansson, Institutionen för energi och miljö, Chalmers tekniska högskola
julia.hansson@chalmers.se

Pål Börjesson, Institutionen för miljö och energisystem, Lunds universitet
pal.borjesson@miljo.lth.se

Theo Verwijst, Institutionen för växtproduktionsekologi, SLU
theo.verwijst@vpe.slu.se

Kristina Holmgren, IVL Svenska Miljöinstitutet
kristina.holmgren@ivl.se

Tid: Klockan 12.00 till 13.30 Lunchsmörgås serveras från klockan 11.45. Vi startar kl 12.00.
Plats: Formas, Kungsbron 21, För karta se Formas hemsida www.formas.se

Kontaktinformation
OSA senast 11 juni till Emilie von Essen, eve@formas.se 0733 50 31 61

Bioenergi – till vad och hur mycket?

 lästid ~ 1 min