Skydd och rättigheter måste gå hand i hand i kampen mot terrorism
Säkerhetsåtgärder får ofta större utrymme än förebyggande arbete i svensk kontraterrorism. Det visar en ny avhandling från Umeå universitet, där polisen och forskaren Susanna Bellander undersöker hur strategier mot terrorism utformas och genomförs. – Vi måste sluta se säkerhet och frihet som motsatser. I tider av oro behöver vi skydda båda, säger Susanna Bellander, polis och doktorand vid Enheten för polisiärt arbete.
Avhandlingen bygger på dokumentanalys, intervjuer med polisanställda under 2022 och 2025 och en nationell enkätstudie efter terrordådet i Stockholm 2017. Resultaten visar att reaktiva åtgärder prioriteras, medan långsiktigt förebyggande arbete ofta får stå tillbaka – trots att de senare ofta lyfts i strategier.
– Som polis har jag sett behovet av kraftfulla åtgärder i skarpa lägen. Som forskare har jag lärt mig att långsiktig säkerhet kräver något mer – en ständig medvetenhet om vad vi riskerar att förlora om demokratin kompromissas i skyddets namn, säger Susanna Bellander.
15 år som polis – nu forskare
Susanna Bellander betonar att skyddet av medborgerliga rättigheter inte står i motsats till säkerhet, utan är en förutsättning för effektivt säkerhetsarbete. Legitimitet, tillit och rättssäkerhet ses som centrala faktorer. Studien visar också att personer med låg livskvalitet, eller svag samhällstillhörighet, påverkas mer negativt av terrordåd, vilket understryker behovet av inkluderande strategier.
Bellander har arbetat som polis i 15 år och disputerar vid Medicinska fakulteten. Hon menar att både terrorism och kontraterrorism har omfattande hälsoeffekter som påverkar individer, samhälle och vårdsystem. Avhandlingen argumenterar för att kontraterrorism måste vara proportionerlig, ansvarstagande och integrerad – med fokus på både skydd och rättigheter.
Länk till avhandlingen med namnet ”The Swedish police and counter-terrorism: paradoxes and practices”: https://umu.diva-portal.org/smash/record.jsf?language=sv&pid=diva2%3A1993760&dswid=-4499
Pressbilder
Bildlänk: https://via.tt.se/data/images/public/3237223/4060628/bce2e5b4-b4a4-4259-b0e7-322a7db0f78e.jpg
Foto: Mattias Pettersson
Bildtext: Polis och doktorand vid Enheten för polisiärt arbete, Umeå universitet
Länkar
Avhandlingen i databasen Diva
https://umu.diva-portal.org/smash/record.jsf?language=sv&pid=diva2%3A1993760&dswid=-4499