En studie visar att bakteriepeptider kan hämma det virus som orsakar TBE som sprids av fästingar. Bild: Depositphotos
Artikel från forskning.se

Texten baseras på ett pressmeddelande. Läs mer om vårt innehåll.

I dag finns inga läkemedel mot de flesta virus som orsakar sjukdomar hos människor. En ny studie visar dock att peptider från probiotiska bakterier kan hämma virus som orsakar bland annat TBE och covid-19.
– Det kan förändra hur vi bekämpar virusinfektioner i framtiden, säger Abubakr Omer, forskare i medicin vid Örebro universitet.

I sin avhandling har Abubakr Omer undersökt om så kallade plantariciner kan användas för att bekämpa virusinfektioner. Plantariciner är små peptider som produceras av den probiotiska bakterien Lactobacillus plantarum.

– Dessa bakterier har länge varit kända för sina antibakteriella egenskaper, men min forskning visar att de också är effektiva mot virus, säger Abubakr Omer.

Studien visar att det särskilt är en plantaricin, PLNC8 αβ, som kan bryta ner virusmembran utan att skada mänskliga celler.

– Eftersom denna plantaricin bryter ner virusmembran på ett effektivt sätt fungerar den särskilt väl mot virus med ett lipidhölje, som SARS-CoV-2, som orsakar covid-19 och flavivirus som TBE och Zika, säger Abubakr Omer.

Resultatet visar också att PLNC8 αβ kan bidra till att reglera den inflammatoriska och immunologiska responsen i kroppens celler. På så sätt kan den dämpa skadlig inflammation – en viktig faktor vid svåra virusinfektioner som covid-19, där en överaktiv immunrespons kan leda till livshotande komplikationer.

Ett steg närmare en ny typ av läkemedel

Traditionella antivirala läkemedel riktar ofta in sig på specifika virus och kan snabbt sluta fungera på grund av mutationer. Plantariciner angriper istället virusmembranet som inte är lika utsatt för mutationer.

– Eftersom PLNC8 αβ har både antibakteriella och antivirala egenskaper kan den användas för att behandla saminfektioner som orsakas av både bakterier och virus. Men mer forskning behövs för att ge stöd åt våra resultat och bättre förstå den exakta verkningsmekanismen hos peptiden vid sådana tillstånd, säger Abubakr Omer.

I framtiden kan plantariciner bli nässprejer eller inhalationsläkemedel mot luftvägsvirus som influensa och covid-19, eller som en del i kombinationsbehandlingar tillsammans med antivirala läkemedel.

– Vi är fortfarande i början av den här forskningen och det behövs fler studier för att förstå mekanismerna i detalj och utveckla säkra och effektiva läkemedel. Men resultaten kan lägga grunden för en ny generation antivirala läkemedel som kan rädda liv vid framtida virusutbrott.

Avhandling:

Development and Characterization of Novel Antiviral Compounds Based on Plantaricins, Örebro universitet.

Nyhetsbrev med aktuell forskning

Visste du att robotar som ser en i ögonen är lättare att snacka med? Missa ingen ny forskning, prenumerera på vårt nyhetsbrev!

Jag vill prenumerera