• Jordbävningar
Prenumerera
Registrera dig för vårt nyhetsbrev gratis.
Tror du atmosfären i butiker påverkar dina inköp?

Ja, ofta
 
     
 272
Ibland
 
     
 61
Nej, inte alls
 
     
 24
Vet inte
 
     
 25

Totalt antal röster: 382
Visa tidigare frågor
Läs om vad som får oss att handla mer i butikerna, i en artikel från forskning.se.
Skicka vykort
Vykort

Går det att förutsäga jordbävningar?

När det gäller att förutsäga jordbävningar ställs forskarna inför tre frågor: Var kommer jordbävningen att ske? Hur stor blir den? När kommer den?
Idag kan man med ganska god precision besvara de första två frågorna. Det betyder att man vet var någonstans jordbävningar kommer att inträffa, och ungefär hur kraftig jordbävningen kommer att vara. Det gäller även den stora jordbävningen i Japan 2011. Den var något större än väntat, men inte helt oväntat stor. Däremot verkar man i Japan 2011 ha missbedömt hur stor tsunamin skulle bli.

När det gäller förmågan att kunna svara på frågan när jordbävningen inträffar så varierar den. Forskarna är ganska säkra på att det före 2032 kommer att inträffa en stor jordbävning i Kalifornien i området runt San Francisco, som ligger omedelbart intill San Andreas-förkastningen. Liknande kunskap finns om många andra områden runt om på jorden.
Den stora utmaningen för seismologer, andra geofysiker och geokemister som arbetar med dessa frågor är att kunna förutsäga jordbävningen ett antal timmar, dagar eller månader i förväg. Det är den tidshorisonten man behöver för att kunna vidta åtgärder i tid.

Genom att studera så kallade mikroskalv, dagligen förekommande jordskalv med magnitud på mindre än 1 på Richterskalan, försöker seismologer och geofysiker lära sig mer om de spänningar som finns i jordskorpan och förstå de fysiska samband som är inblandade. Det kan i sin tur hjälpa oss förstå när en större jordbävning är nära förestående. Till exempel så såg man före den stora jordbävningen i Japan 2011 en stor mängd förskalv i det område där huvudskalvet inträffade.

Geokemister studerar kemiska förändringar i grundvattnet i samband med seismisk aktivitet, och försöker finna samband mellan förändringar i grundvattnets kemi och förestående jordskalv.
Förutom att forska om hur man kan förutsäga jordbävningar, så arbetar seismologer och geofysiker med att hjälpa utsatta länder och regioner att göra seismologiska riskanalyser, som dessa länder och regioner sedan kan använda för att på bästa möjliga sätt klara jordbävningar när de inträffar, till exempel att bygga jordbävningssäkert.

forskning.se | Västra järnvägsgatan 3 |  Box 1035 |  101 38 Stockholm
tel 08-546 44 000 | fax 08-546 44 192 | red@forskning.se
FORSKNING.SE ÄGS AV:
För att se denna animering behöver du Flash 8 i din dator. Ladda hem Flashlänk till annan webbplats
Tema Hjärna och lärande
Mattias Öbergs blogg om miljögifter
Mattias Öbergs blogg om miljögifter

Samverkan i verkligheten


2012-02-06
Cirka 70 toxikoIoger arbetar idag på AstraZenecas...
Läs mer
Webb-TV.
Missa inte kanalen "Forskningsnyheter" på YouTube