Forskning.se - Den nationella forskningsportalen

Verklighetens mangel lär ledningsgrupper att värdesätta det okända

2010-12-20 Pressmeddelande från Handelshögskolan i Stockholm
När ett förändringsprojekt ska sjösättas läggs ofta för mycket resurser på att styra utvecklingen. I en ny doktorsavhandling vid Handelshögskolan i Stockholm presenterar Lasse Lychnell ett annat synsätt som kan driva ett förändringsarbete framåt.
Ett framgångsrikt förändringsarbete förutsätter att utveckling och användning växelverkar och att man tar tillvara på och värdesätter människors improvisation.

I avhandlingen beskrivs och analyseras ett antal IT-relaterade förändringsinsatser på en resebyrå i Stockholm. Utmaningen som resebyrån står inför liknar många företags: ambitioner att åstadkomma värdefull förändring i kombination med begränsade resurser. Avhandlingen konstaterar att det finns ett växelspel mellan planerad utveckling och praktisk användning där användningen är en minst lika viktig del av slutresultatet. Avhandlingen lyfter fram medarbetares förmåga att improvisera fram nya arbetsmetoder för att kompensera luckor i utvecklingsarbetet. Rätt hanterat kan improvisationerna göras till viktiga byggstenar i ett förändringsarbete. Ofta uppfattar dock ledningsgrupperna improvisationer som oönskade avvikelser från det planerade och kritik mot den nya lösningen.

– När ett förändringsprojekt rullas ut händer det något. I verklighetens mangel testas resultaten på riktigt. Där medarbetare upptäcker begränsningar i lösningarna improviserar man fram nya grepp för att klara av sitt jobb. Det bästa man kan göra är att vara lyhörd för dessa improvisationer, låta dem följa med tillbaka till utvecklingen och vara en del i den vidare planeringen, säger Lasse Lychnell.
Många gånger monitoreras ett förändringsarbete på distans. Framgång betecknas som kryss i delleveransernas checklistor under ledningsmöten.

Men ute i verksamheten kan det samtidigt vara så att förändringarna inte alls har fått fäste. Man levererar, men uppnår inte avsedd effekt. I värsta fall läggs projektet ned med en stor mängd förlorade investeringar bakom sig. Som exempel nämns ett projekt där resebyråns informationshantering skulle effektiviseras. Trots en planerad och systematisk förändringsprocess upplevde man motstånd i organisationen. Rutinerna som underlättade informationshanteringen gjorde samtidigt försäljningen krångligare och personalen kringgick därför rutinerna. Projektet såg länge ut som ett misslyckande tills ledningen förstod personalens improvisationer och med ledning av dessa kunde åtgärda vissa IT-problem, som egentligen låg utanför planen.

– Önskan att generalisera förändringsarbeten för att passa planerna leder till att viktig information om verkligheten missas. I improvisationer finns viktiga ledtrådar och ibland kan det vara nödvändigt att ändra planen. Målet är ju att åstadkomma positiva förändringar, inte att hålla sig till en plan, avslutar Lasse Lychnell.
Avhandlingen ” IT-relaterad verksamhetsförändring. Växelspelet mellan utveckling och användning” kan beställas från EFI på EFI.publications@hhs.se.
För ytterligare information eller kommentarer, vänligen kontakta:

Handelshögskolan i Stockholm (Stockholm School of Economics, SSE) är den mest framstående handelshögskolan i norra Europa. Sedan grundandet 1909 har Handelshögskolan förädlat talanger för ledande befattningar inom näringslivet och den offentliga sektorn. Handelshögskolan har en stark internationell position med representation i Lettland och Ryssland och erbjuder ett antal utbildningsprogram, som återkommande rankas bland topp tio i Europa. Handelshögskolan erbjuder kandidat-, master- och MBA-program, liksom doktorandutbildning och executive education. Dessutom bedrivs världsledande forskning inom områden som nationalekonomi, finansiell ekonomi, redovisning, ledarskap och marknadsföring. Handelshögskolan är certifierad av EQUIS (European Quality Improvement System), som garanterar att undervisning såväl som forskning håller högsta internationella klass och är också Sveriges representant i CEMS (The Global Alliance in Management Education).   

Stockholm School of Economics . Sveavägen 65 . Box 6501. SE-113 83 Stockholm .  Sweden . Phone +46 8 736 90 00 . www.hhs.se

Lasse Lychnell E-post: anders.engvall@hhs.se Tel: +46-700-44 00 22

Forskarporträtt

    1. Hon ska försköna din värld
      23 aprforskning.se
    1. Arbetslöshet ledde till en grön karriär
      3 aprLunds tekniska högskola
    2. Vågad forskning
      23 marLunds tekniska högskola
    1. Livet hänger på näsan
      20 marLinköpings universitet
Arkiv

Nyheter

    1. Nintento Wii hjälper Alzheimerspatienter
      22 majKTH (Kungliga Tekniska högskolan)
    2. Linköpingsklass åker till junior-SM i naturvetenskap och teknik
      22 majLinköpings universitet
    3. Storsatsning på hållbar design
      22 majKTH (Kungliga Tekniska högskolan)
    4. Bananflugan visar mekanismerna vid harpest
      22 majUmeå universitet
    5. Ny metod kan minska barns lungskador vid respiratorvård
      22 majGöteborgs universitet
    1. Kombinerad behandling effektiv mot bukhinnespridd tjock- och ändtarmscancer
      22 majUppsala universitet
    2. Kaffedrickande ökar inte risk för frakturer
      22 majUppsala universitet
    3. Premiär för U-CARE: Cancersjuka får psykologiskt stöd via internet
      22 majUppsala universitet
    4. Palmes Sverige inte solidariskt med Östeuropa
      22 majStockholms universitet
    5. Lyckat stödprogram för närstående i palliativ vård
      22 majÖrebro universitet
    1. Dataspel får tredjeklassare att fatta matte på djupet
      21 majHögskolan Väst
    2. Barnhälsovården fördelas jämlikt men inte helt rättvist
      21 majUppsala universitet
    3. Dilemman i barnuppfostran
      21 majLinköpings universitet
    4. Dataprogram sållar i den genetiska floden
      21 majLunds universitet
    5. Belyser hur skugga och mörker påverkar bladets vissnande
      21 majUmeå universitet
Om forskning.se
Forskning.se samlar och publicerar forskningsinformation, till nytta och glädje för alla som vill veta något om forskning. Nyheterna hämtas till stor del från landets universitet och lärosäten. Redaktionen på forskning.se producerar även eget redaktionellt material i form av artiklar och aktuella kunskapsöversikter, så kallade teman.

Läs mer om forskning.se

Våra ägare
ENERGIMYNDIGHETENlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster  |  FASlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster  |  FORMASlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster MISTRAlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster   |  NATURVÅRDSVERKETlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster RIKSBANKENS JUBILEUMSFONDlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster VETENSKAPSRÅDETlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster  |  VINNOVAlänk till annan webbplats VÅRDALSTIFTELSEN länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster  |  KK-STIFTELSENlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

I SAMARBETE MED SVERIGES
UNIVERSITET OCH HÖGSKOLOR.

Kontakt
Västra järnvägsgatan 3,
Box 1035, 101 38 Stockholm
Telefon: 08-546 44 000 |  Fax 08-546 44 192
E-post: red@forskning.se

Redaktionen är verksam i Vetenskapsrådets lokaler i Stockholm. Kontakta redaktionen

Forskning.se använder cookies. Läs mer om dessa här.