Prenumerera
Registrera dig för vårt nyhetsbrev gratis.
Tror du atmosfären i butiker påverkar dina inköp?

Ja, ofta
 
     
 272
Ibland
 
     
 61
Nej, inte alls
 
     
 24
Vet inte
 
     
 25

Totalt antal röster: 382
Visa tidigare frågor
Läs om vad som får oss att handla mer i butikerna, i en artikel från forskning.se.
Skicka vykort
Vykort

Framtidens övervakningskameror kan fatta egna beslut

2007-09-26
Pressmeddelande från
Lunds universitet
Pressmeddelande
Innovationsprisat stöldskydd snart i butik
2011-09-29
Lunds universitet
Tidskrifter
Övervakningens oanade följder
2007 , Forskning & Framsteg
Forskningsprojekt
Seende i kognitiva system
Stiftelsen för Strategisk Forskning
Integrerade elektroniksystem
Stiftelsen för Strategisk Forskning
Övervakningskameror blir allt vanligare i samhället. I framtiden är det troligt att dessa kameror utrustas med viss egen beslutsförmåga. T ex kan de välja att följa människorna i realtid och analysera dem. Några doktorander vid Lunds Tekniska Högskola har tagit fram en prototyp som kan ge en fingervisning om hur en sådan här kamera kan fungera.
På platser med sträng sekretess kan sådana kameror ha viktig roll i att snabbt identifiera obehöriga ansikten. Om ansiktet inte matchar de ansikten som har rätt att finnas där kan kameran larma. En annan stor fördel är att kameror kan göra en del av det jobb som människor idag gör och därmed sänka personalkostnaden.

- Vår uppgift har gått ut på att ta fram en hårdvara som filtrerar bort all onödig information och fokuserar på det rörliga, alltså människor. En utmaning har varit att samtidigt få hårdvaran så liten att den kan placeras direkt i själva kameran, berättar Fredrik Kristensen som är en av doktoranderna i projektet och som har haft helhetsansvaret.

Syftet har inte har varit att få fram en ny produkt, eftersom dessa idéer ligger långt fram i tiden, utan snarare att hitta nya sätt att tänja de tekniska gränserna.

- Det är lättare att kunna hitta effektiva, och nya lite oväntade, lösningar när man tvingas arbeta med helheten på en liten yta, poängterar Fredrik.

Idag finns alltså inte sådana här kameror på marknaden. Men IBM håller på att utveckla ett övervakningssystem där istället mjukvaran kan utföra liknande analyser. Men då görs inte tolkningen i kameran utan förs vidare till en central datorenhet. Själv tror Fredrik Kristensen att den framtida lösningen bygger på en blandning av teknikerna:

- Man kan med fördel låta filtrering och analys görs direkt i kameran för att hitta den viktigaste informationen i bilden. Då behövs mindre bandbredd när informationen sedan skickas vidare. Den avancerade bildbehandlingen kan sedan utföras i en central datorenhet, där utrymme och tillgänglig effekt inte är så begränsad som i kameran.

Den 28 september försvarar han sin avhandling "Design and Implementation of Embedded Video Surveillance Hardware" vid en offentlig disputation den 28/9 2007 klockan 10.15 i E-huset, LTH, sal 1406. Välkomna! I projektet ingår också Hugo Hedberg och Hongtu Jiang. AXIS Communications, företaget som utvecklar övervakningskameror, har finansierat Fredrik Kristensens doktorandtjänst. I abstracten kan du läsa mer om forskningen: http://theses.lub.lu.se/postgrad/search.tkl?field_query1=pubid&query1=tec_1232&recordformat=display

För mer information, kontakta Fredrik Kristensen, Elektro- och informationsteknik, tel: 046-222 46 52, 0706-15 45 39, Fredrik.Kristensen@eit.lth.se

forskning.se | Västra järnvägsgatan 3 |  Box 1035 |  101 38 Stockholm
tel 08-546 44 000 | fax 08-546 44 192 | red@forskning.se
FORSKNING.SE ÄGS AV:
För att se denna animering behöver du Flash 8 i din dator. Ladda hem Flashlänk till annan webbplats
Tema Hjärna och lärande
Mattias Öbergs blogg om miljögifter
Mattias Öbergs blogg om miljögifter

Samverkan i verkligheten


2012-02-06
Cirka 70 toxikoIoger arbetar idag på AstraZenecas...
Läs mer
Webb-TV.
Missa inte kanalen "Forskningsnyheter" på YouTube