Forskning.se - Den nationella forskningsportalen

Antalet konflikter i världen ökade under 2011

2012-07-13 Pressmeddelande från Uppsala universitet
Förra året ökade antalet konflikter i världen markant. Det har forskare vid Uppsala konfliktdataprogram (UCDP) konstaterat. Resultaten har nyligen publicerats i tidskriften Journal of Peace Research. FN:s generalsekreterare Ban Ki-Moon utgår i sin rapport om medling i internationella konflikter som presenteras för generalförsamlingen idag från uppgifterna från UCDP.
I rapporten A/66/811 som presenteras för FN:s generalförsamling idag refereras på flera ställen till den nya information från UCDP som just publicerats. I sin årliga översikt konstaterar UCDP att 2011 såg en markant ökning av antalet konflikter runt om i världen. Efter ett 2010 som signalerat hopp om en fredligare utveckling så ökade antalet konflikter med nästan 20 procent, till 37.

– Det faktum att även de mest dödliga konflikterna ökade i antal är också oroande, säger Lotta Themnér, projektledare inom UCDP.

2011 klassades sex konflikter som krig, vilket betyder att de resulterade i 1000 eller fler stridsrelaterade dödsoffer under året. 2010 var fyra konflikter klassade som krig. Vissa av de aktiva krigen är välkända från medias rapportering, såsom de i Afghanistan, Libyen, Pakistan och Somalia. De våldsamma konflikterna i Sudan och Yemen är mindre omskrivna.  

– Det bör dock påpekas att även om ökningen mellan 2010 och 2011 var den största sedan 1990 så ligger antalet konflikter fortfarande långt under de nivåer som det tidiga 1990-talet såg. Den hösta siffran som uppmättes då var 53 aktiva konflikter, säger professor Peter Wallensteen, ledare för UCDP.

Även om 2011 var ett år som präglades starkt av den arabiska våren så var det inte huvudsakliga denna som låg bakom ökningen i konfliktantalet. Vid sidan av konflikterna i Libyen och Syrien var mycket av våldet riktat mot obeväpnade civila och demonstranter, inte mot militära organisationer. Däremot var händelser i Afrika den största drivkraften bakom den markanta ökningen. Från att ha varit scenen för 10 konflikter under 2010 ökade antalet med 50 procent 2011. Detta var till viss del kopplat till utvecklingen i Sudan, som under året delades i två nationer med en rad nya konflikter som följd, samt till handlingar av rebellgrupper som varit mindre aktiva under en period (till exempel Boko Haram i Nigeria och rebeller i Senegal).

Något som ytterligare förstärker den negativa utvecklingen under 2011 är det faktum att endast ett fredsavtal ingicks. Detta är den lägsta siffran sedan 1987.

– Perioden efter det kalla kriget har fram tills nu ansetts vara karaktäriserat av internationellt drivna fredsprocesser och fredsavtal, men denna trend kan nu var hotad, säger Peter Wallensteen.   

INFORMATION OCH KONTAKT
Therese Pettersson, tel: 018-4715723, e-post: therese.pettersson@pcr.uu.se
Lotta Themnér, tel: 0704-250533, e-post: lotta.themner@pcr.uu.se
Peter Wallensteen, tel: 018-4712352 eller 0706-752679, e-post: peter.wallensteen@pcr.uu.se

Läs rapporten länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönsterfrån konfliktdataprogrammet.

FN-rapportens fulla namn är:
Strengthening the role of mediation in the peaceful settlement of disputes, conflict prevention and resolution
Report of the Secretary-General to the 66th General Assembly of the United Nations (A/66/811).

KONTAKT
Arkiv

Nyheter

    1. Segregation ökar risken för upplopp
      22 majStockholms universitet
    2. Positioneringslarm ökar friheten för personer med demens
      22 majHögskolan i Gävle
    3. Forskare skapar elastisk keramik
      22 majHögskolan Väst
    4. Musikbranschens maktstruktur svår att ändra
      22 majMittuniversitetet
    5. EU otippat tung spelare i Israel-Palestina-konflikten
      22 majLunds universitet
    1. Klart samband mellan TV-tittande och läskdrickande bland barn
      21 majGöteborgs universitet
    2. Drickbart vaccin mot diarré snart verklighet
      21 majGöteborgs universitet
    3. Engagerade användare och flexibla system ger bättre IT i vården
      21 majUppsala universitet
    4. Grafen + molekylär spinntronik - en hybrid för framtidens elektronik?
      21 majUppsala universitet
    5. Vad bestämmer vilken medicin du får?
      21 majLinnéuniversitetet
    1. Intellektuellt funktionshindrade begränsas forma sitt vuxenliv
      21 majUmeå universitet
    2. Utdöda bävrar och urskog påverkar landskapets form
      21 majUmeå universitet
    3. Kostfiber i cikoria bra för tarmfloran
      21 majSLU
    4. Stort detektivarbete avslöjar Arktis varma klimat
      21 majUmeå universitet
    5. Cellulosa kan ge mer biogas
      20 majHögskolan i Borås
Arkiv

Forskarporträtt

    1. Snabbare, smartare och bättre produktion
      7 majMälardalens högskola
Om forskning.se
Forskning.se samlar och publicerar forskningsinformation, till nytta och glädje för alla som vill veta något om forskning. Nyheterna hämtas till stor del från landets universitet och lärosäten. Redaktionen på forskning.se producerar även eget redaktionellt material i form av artiklar och aktuella kunskapsöversikter, så kallade teman.

Läs mer om forskning.se

Våra ägare
Kontakt
Västra järnvägsgatan 3,
Box 1035, 101 38 Stockholm
Telefon: 08-546 44 000 |  Fax 08-546 44 192
E-post: red@forskning.se

Redaktionen är verksam i Vetenskapsrådets lokaler i Stockholm. Kontakta redaktionen

Forskning.se använder cookies. Läs mer om dessa här.