| Ja, ofta |
|
272 | |||
|---|---|---|---|---|---|
| Ibland |
|
61 | |||
| Nej, inte alls |
|
24 | |||
| Vet inte |
|
25 |

— Det visade sig att det hopveckade proteinet blev mer stabilt samtidigt som det veckade sig snabbare i naturtrogen cellmiljö. Detta stämmer överens med teroetiska beräkningar. Det ingen kunnat gissa var att vi fann att proteinets form också kunde ändras i cellmiljö jämfört med i vattenlösning.
Formen på ett protein har en avgörande roll för proteinets funktion.
— Vi experimenterade med ett modellprotein från Borrelia bakterien. I den vanliga veckade formen av proteinet som finns i utspädd lösning så syns inte en viktig antigen, men när proteinet placerades i cell-liknande miljö kollapsade det till en sfär och då poppade denna antigen ut och blev synlig. Detta kan förklara varför det bildas så många antikroppar till denna antigen vid infektion, en fråga som tidigare varit oklar.
Hur koppar transporteras i cellerna till behövande proteiner är ett annat viktigt område för Pernilla Wittung-Stafshede nu.
— Det finns ingen fri koppar i cellerna, det är farligt, utan instället finns dedikerade proteiner som transporterar metallen till behövande proteiner. Ingen vet ännu hur detta går till på meknaistisk nivå, vad som är drivkraften och hur temporära protein-koppar komplex ser ut.
Eftersom kopparjoner kan spela en stor roll i ALS, Alzheimer och Parkinson är det en viktig gåta att lösa. Koppar har även funnits i mängder vid cancertumörer.
— Om vi förstår hur koppar transporteras normalt i cellen kan vi kanske komma på sätt att förhindra att sjukdomar som påverkas av koppar utvecklas, säger Pernilla Wittung-Stafshede.
Mer om Pernilla:
Hobby: lekplatser (nu för tiden), resor till spännande platser i världen (före vi fick barn)
Dold talang: spelar dragspel
Äter helst: Marabou choklad
Född: 1968
Länk
till orginalintervjun på Umeå universitets hemsida med mer material

| FAS
| FORMAS
| KK-STIFTELSEN
| MISTRA
| NATURVÅRDSVERKET
| RIKSBANKENS JUBILEUMSFOND
| VETENSKAPSRÅDET
| VINNOVA
| VÅRDALSTIFTELSEN